HaberlerİranOrtadoğu

İran, UAEK ile ilişkilerini sürdürecek

İran dışişleri bakanı Menuçehr Muttaki, İran’ın, UAEA ile yasalar çerçevesinde işbirliğini sürdüreceğini söyledi.

İran dışişleri bakanı Menuçehr Muttaki, UAEA genel sekreteri Yukio Amano’nun İran’ın nükleer faaliyetlerine dair raporuna işaretle, raporda dile getirilen bazı konular daha önce söylenmiş olan sözlerin bir tekrarıdır. Bu da, İran’ın, nükleer faaliyetlerinde bir sapmaya rastlanmamış ve barış amaçlıdır, UAEA sözleşmelerine uygun hareket etmektedir gelmektedir” diye konuştu.

Büyük güçlerin UAEA’a baskı yaptıklarına da temas eden İslami İran dışişleri bakanı Menuçehr Muttaki, “bazıları, UAEA genel sekreteri Yukio Amano adına rapor yazmışlardır. Ve ajansa vermişlerdir. Bu kişilerin UAEA’da sorumlu olmadıkları gibi UAEA’nı da bağlamayacak kişilerdir” dedi.

İran dışişleri bakanı Menuçehr Muttaki konuşmasında ayrıca, ülkelerin savunması konusundaki meselelerin de konuşulması gerektiği hatırlatması yaptı.

İran’ın uranyumu % 20 düzeyinde zenginleştirme çalışmalarına da işaret eden İran dışişleri bakanı Menuçehr Muttaki, “İran uranyumu zenginleştirmek istemiyor ya da buna gücü yoktur diyenler olayları saptırmaya çalışıyorlar. İran, ihtiyaç duyulan % 20’lik yakıtı üretme imkânına sahibtir. Nitekim, genel sekreter Yukio Amano’nun raporunun bir bölümünde de bu konuya işaret edilerek, İran’ın, % 20’lik zenginleştirilmiş nükleer yakıt üretme imkanına sahib olduğu doğrulanmaktadır” diye konuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Kasım 2022 (18) içerik yüklenmiştir.