DünyaHaberler

İran-UAEK işbirliği sevindiricidir

Uluslar arası Atom Enerjisi Kurumundaki Bağlantısızlar Hareketi üyesi 122 ülke, ortak bir açıklamayla El Baradei’nin son raporuna istinaden İran İslam Cumhuriyetinin UAEK ile iş birliğini sıcak karşıladılar.

Hakemler Konseyi toplantısında okunan açıklamada “NAM, El Baradei’nin İran’da nükleer programı denetleyen UAEK’nun gücüyle ilgili sözlerini dikkate alıyor ve son raporda da belirtildiği gibi UAEK ile İran arasında iş birliğin artmasından memnuniyet duyuyor. NAM, hiçbir ayrım yapılmadan ve yasal vaatler çerçevesinde tüm ülkelerin, barışçıl amaçlar için nükleer enerjisini kullanmaları, üretmeleri, araştırmaları ve geliştirmeleri konusunda inkar edilemez hakkı üzerinde duruyor. Bu yüzden hiçbir konu, barışçıl amaçlı nükleer enerjisinin geliştirilmesinde ülkelerin haklarına bir yasaklama veya sınırlamaya oluşturacak şekilde yorumlanmamalı. Ülkelerin nükleer teknolojinin barışçıl kullanımı ve yakıt döngüsü politikaları konusundaki kararlarına ve seçimlerine saygı göstermek gerek” denildi.

Üyeleri denetleyen tek mercinin UAEK olduğunu vurgulayan NAM, denetim sürecinde itibarını ve denetim gücünü tehlikeye düşürecek şekilde UAEK faaliyetlerine müdahalede bulunulmaması veya baskı altına alınmaması gerektiği üzerinde de durdu.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.