HaberlerİranOrtadoğu

İran-UAEK işbirliği sınırlandırılacak

İran Atom Enerjsi Kurumu Başkanı, İslami Şura Meclisi’nin isteği doğrultusunda İran ve Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu ile işbirliği düzeyi sınırlandırılacağını söyledi.

Aliekber Salihi, İran İslam Cumhuriyeti’nin, uluslararası antlaşmalar çerçevesinde nükleer çalışmalarına devam edeceğini, nükleer çalışmaları karşısında yükümlülüklerini yerine getireceği gibi hakkından da vazgeçmeyeceğini vurguladı.

5 yeni nükleer zenginleştirme tesisinin inşası için keşif çalışmaları tamamlandığına dair Cumhurbaşkanı Ahmedinejad’ın sözlerine atıfta bulunan muhabirin bu yeni tesislerin detayları hakkındaki sorusu üzerinde Salihi, Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenme Andlaşması’nın(NPT) 4. Maddesine işaret ederek, “Meclis’in onayına göre devlet yıllık 20 bin megavatlık nükleer elektrik üretmeye yükümlüdür ve bunun gerçekleşmesi için çalışmalarını devam etmektedir”dedi.

İran Atom Enerjisi Kurumu, yeni zenginleştirme tesislerinin yerleri hakkında kamuoyna bilgi verileceğini vurguladı.

Yüzde 20 uranyum zenginleştirmeye doğru İran adım atıp atmayacağı bir rsoru üzerinde Aliekber Salihi, “İşbirliği ortamı oluşturmak için Tahran reaktörün yakıtını UAEK’dan temin etmeye tercihimizdir, ayrıca, çifte standart yaklaşımlarından vezgeçmesi için karşı tarafa uygun bir fırsat oluşacaktır”şeklinde altını çizdi.

Salihi, Tahran araştırma reaktörün yakıtını temin etmek konusunda İran’a garanti verilmeli. Yakıt temin ediciler bu fırsattan yararlanarak ve İran’a garanti vererek işbirliğin yolunu açacaklardır”dedi.

Salihi, Tahran araştırma reaktörün yakıtı Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu tarafından temin edilmediği takdirde İran İslam Cumhuriyeti başka seçeneklere doğru yöneleceğini kaydetti.

İran Atom Enerjsi Kurumu Başkanı, İslami Şura Meclisi’nin isteği doğrultusunda İran ve Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu ile işbirliği düzeyi sınırlandırılacağını söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 07 Mayıs 2021 (24) içerik yüklenmiştir.