HaberlerİranOrtadoğu

İran, UAEK’nın raporuna cevabını verdi

İran’ın Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) nezdindeki temsilcisinin, ajans genel sekreteri raporu hakkındaki açıklama metni Viyana’da bulunan UAEA teşkilatı üyelerine verildi.

Çarşamba günü UAEk’nın teknik açıklama oturumunda üyeler arasında dağıtılan İran’ın UAEK’ındaki daimi temsilcisi Ali Asgar Sultaniye’nin açıklama metninde ajans genel müdürü Yukiya Amano raporunun dengeli olmadığı ve İran tutumlarını yansıtmadığı belirtiliyor.

Söz konusu yazılı açıklamada genel sekreter raporunda zaruri olmayan teknik detaylara girmenin bazı şüphelerin ve sorunların oluşmasına sebep olduğu belirtiliyor.

İran temsilcisi raporunda ayrıca, daha önce iddia edilen eski araştırmaların tekrar bu raporda yeni bir konu şeklinde gündeme gelindiği belirtiliyor.

Sultaniye UAEK genel sekreterinin İran’ın %20 oranında uranyum zenginleştirme faaliyetleri hakkındaki açıklaması konusunda da, söz konusu faaliyetlerin başlaması için UAEA tarafından, denetçilerine hazır bulunmalarına direktif verildiğini ve onların da faaliyetlerin başladığı tarihte İran’da bulunduklarını belirtti.

Söz konusu yazılı açıklamada ayrıca İran ve UAEK arasındaki yazışmalara işaret edilerek, genel müdürün raporunda bu yazışmalara işaret edilmediği açıklanıp eleştiriliyor.

Yapılan açıklamada İran ile ajans arasında 17 konuda işbirliği yapıldığına ve bu konunun da genel müdürün raporunda işaret edildiğine değinilerek, bunun Tahran ve UAEA arasındaki yapıcı işbirliğinin göstergesi olduğu ifade ediliyor. Sultaniye bu metinde ayrıca İran’ın eskiden olduğu gibi UAEK ile işbirliğini, varılan genel konvansiyon çerçevesinde devam ettireceği de belirtiliyor.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Mayıs 2021 (25) içerik yüklenmiştir.