HaberlerİranOrtadoğu

İran UAEK’ya gereken şekilde cevabını verecektir

Tahran geçici Cuma namazı hatibi, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) tarafından İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik verilen kakarın teknik olmayan siyasi bir karar olduğunu söyledi.

Tahran geçici Cuma hatibi Ayetullah Hatemi, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu tarafından İran İslam Cumhriyeti’ne yönelik verilen kakara şiddetle eleştirerek, bu kararın teknik olmayan siyasi bir karar olduğunu söylemekle “UAEK, aslında kendi aleyhinde karar almıştır”dedi.

Ayetullah Hatemi, İran İslam Cumhuriyeti’nin nükleer çalışmalarında hiçbir sapma olmadığı şeklindeki UAEK yetkililerinin sözlerine atıfta bulunarak, “İran’a yönelik alınan böly bir kararın ardında diğer ülkeler artık Ululsrarası Atom Enerjisi Kurumu’na güvenmeyecektir”şeklinde konuştu.

Uzmanlar Meclisi Üyesi Ayetullah Seyyid Ahmed Hatemi, İran halkı son 30 yılda tehdite karşı boyun eğimediği gibi kendi hakkından da vazgeçmeyeceğinin altını çizdi.

Ayetullah Hatemi, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumun Tahran araştırma reaktörü için yakıt temininde görevli olduğunu, aksi takdirde İran gençleri kendi gücüyle bu yakıtı temin edeceğini belirtti.

Ayetullah Hatemi, Tahran araştırma reaktörü için yakın temini yasal olduğu gibi, UAEK normlarına da aykırı olmadığını kaydetti.

Uzmanlar Meclisi üyesi, UAEK’ya hitaben, “İran İslam Cumhuriyeti başka şekilde sizlere karşılık verecektir”dedi.

Ayetullah Hatemi, Siyasi, dini ve askeri liderlerin de katıldığı bayram namazının ardından İslam ülkeleri ve tüm dünya için dua edildi.

Ayetullah Hatemi, Kurban Bayramının anlam ve önemine değindiği hutbesinde, “Hz. İbrahim ve Hz. İsmail’in hak karşısındaki itaat ve teslimiyetinin, insanlığa verdiği mesaj açısından büyük bir ehemmiyet arz ettiğini” söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 23 Eylül 2021 (13) içerik yüklenmiştir.