HaberlerİranOrtadoğu

İran üç Amerikalıdan birini kefaletle serbest bırakabilir

Tahran inkılab ve umumi mahkemeler başsavcısı Abbas Caferi Devletabadi, Irak’tan İran’a yasa dışı yollarla giren üç Amerikalının, İran’a gezi ve turistik amaçlarla girmediklerini söyledi.

Tahran başsavcısı, casuslukla suçlanan üç Amerikalının üzerlerinden çıkan belge ve kimliklerin de, üç kişinin İran’a ziyaret amacıyla gelmediklerini göstermektedir diye konuştu.

İran’a yasa dışı yollarla giren üç Amerikalıyla ilgili dosyanın mahkemeye gönderildiğini belirten Tahran başsavcısı Abbas Caferi Devletabadi, sözkonusu üç Amerikalıya suçlamalar ispatlanmadı fakat, üzerlerinden çıkan belge ve kimliklerde ve aldıkları eğitimlerle anlaşıldığı kadarıyla, Irak’tan İran’a eğlence amaçlı gelmedikleri anlaşılıyor, diye konuştu.

Tutuklu Amerikalıların, Irak’ın Kürdistan bölgesi sınırından İran’a giriş yaptıkları ve Kürdistan’daki dosyanın da, titizlikle Tahran’daki mahkemeye gönderildiğini belirten Tahran başsavcısı, savcılık tarafından açılan soruşturma kapsamında, tutuklu bulunan üç Amerikalıdan Sarah Shourd rahatsızlığı dikkate alınarak, 500 bin dolar kefaletle serbest bırakılacağını söyledi.

Hatırlanacağı gibi Amerikalı, Shane Bauer, Sarah Shourd ve Josh Fattal isimli üç Amerikalı 30 Temmuz 2009 tarihinde Irak’tan İran’a yasa dışı yollarla giriş yapmış ve İran güvenlik güçleri söz konusu Amerikalıları casusluk suçlarından dolayı tutuklamıştı. Üç Amerikalının anneleri ise, geçtiğimiz ay çocuklarıyla görüşmüşlerdi.

Başa dön tuşu
Bugün 20 Ağustos 2022 (20) içerik yüklenmiştir.