AvrupaHaberlerİranOrtadoğu

İran ulaştırma ve şehircilik bakanı Fransa’da temaslarda bulunuyor

İran ulaştırma ve şehircilik bakanı Abbas Ahundi, yaptırımlara rağmen İran’ın çeşitli alanlarda önemli kalkınma ve ilerleme kaydettiğini söyledi.

Abbas Ahundi, Paris’te düzenlenen uzay ve havacılık fuarını ziyaret için gittiği Fransa’da, bu ülke medyasından haftalık L’epuen dergisine verdiği demeçte, yaptırımların İran milletinin ilerlemesine engel teşkil edemediğini söyledi.

Abbas Ahundi, İran’a yönelik yaptırımlara rağmen İran hava sahasından uluslar arası uçuşların sayısının geçen yıl iki katına çıktığını ve İran’ın uluslar arası uçuşlarında da yüzde 20’lik bir artışın olduğunu söyledi.

İran ulaştırma ve şehircilik bakanı, İran ve Fransa ilişkilerinin, İran ile 5+1 grubu arasındaki müzakerelerde Fransa’nın sergilediği katı tutumdan dolayı soğuduğu yönündeki açıklamalara da temasla, halihazırda Fransa ile ilişkilerin iyi ve hatta çok iyi olduğunu belirterek, kendilerinin Paris’te Fransa hükümeti tarafından çok iyi karşılandıklarını ve iki tarafın ilişkilerde yeni bir sayfa açma isteğinde olduklarını söyledi.

Ahundi, Fransız şirketlerin Amerikalı şirketlerle İran pazarında yatırım konusundaki rekabetlerine de işaretle, Fransız şirketlerinin İran piyasasına dönme için tam hazırlıklı olduklarını belirterek, hatta bazılarının hâlihazırda İran’da faaliyetlerini de sürdürdüklerini söyledi.

İran ulaştırma ve şehircilik bakanı, İran’ın 80 milyonluk nüfusu ve İran hava ulaşımında 250 kadar uçağın faaliyet göstermesi ve bunların ortalama yaşlarının 20 yıl olduğunu belirterek; bu şartların İran’ın gelecekte 400 kadar uçak satın almasını gerektirdiğini ve bundan dolayı da Fransa’nın İran’la iyi bir işbirliği içinde olabileceğini söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Mayıs 2024 (17) içerik yüklenmiştir.