BilimselHaberlerİranOrtadoğu

İran Ultra Hafif Güneş Uçağı’nı geliştiriyor

İran Üniversite Cihadı Başkanı Tayyibi, İran’ın ultra hafif stratejik güneş uçağı tasarlamayı başardığı ve böylece dünyada bu teknolojiye sahip olan 2. ülke konumuna geldiğini söyledi.

Stratejik ultra hafif güneş uçağının tasarımı ve yapımının İran’da başlatıldığına ilişkin haberler aslında 3 yıl önce gündeme getirilmiş ve daha sonra bu projeye belli bir miktar bütçe ayrıldıktan sonra Üniversite Cihadı’na aktarılmıştı.

Üniversite Cihadı Başkanı Dr.Hamidrıza Tayyibi, bu projeyle ilgili son gelişmeler hakkında bilgi verirken şöyle konuştu: “Stratejik ultra hafif güneş uçağı projesi, “insan gücü uçak projesi”(HPA) gündeme getirilmesinin ardından söz konusu edildi. Böyle bir uçağın gündeme getirilmesinin sebebi de, olağanüstü hafif olan ve ayrıca ona başka kompozitlerin takılmasını mümkün kılan uçak yapma teknolojisinin elde edilmesidir”

Tayyibi daha sonra böyle bir girişimin dünyada ilk kez Amerikan MİT üniversitesi öğrencilerinden bir ekip tarafından denendiğini ve başarılı olduğunu belirtirken ayrıca “Tabi bu uçağın çeşitli versiyonları var. Sanırım Amerikalı uçaklar 70 bin feet’e kadar yükselebiliyorlar. Fakat sorun havada kalabilme müddetiyle ilgili. Yani aslında bu uşağın güneş enerjisinden yararlanarak 6-7 ay havada kalabilmelidir” dedi.

Tayyibi bu uçakların işlevi hakkında da “Ultra hafif uçakların işlevleri çok çeşitlidir. Bunlar arasından haberleşme, tarımcılık, meteoroloji ve askeri alanları sıralayabiliriz” ifadesini kullandı.

Başa dön tuşu
Bugün 10 Mayıs 2021 (6) içerik yüklenmiştir.