HaberlerİranOrtadoğu

İran uluslararası COMCEC ödülünü kazandı

İran İslam Cumhuriyeti, İslam İşbirliği Teşkilatı Ticari Ekonomik İşbirliği Daimi Komitesi’nin uluslararası projesi COMCEC ödülünü kazandı.

İran İslam Cumhuriyeti enformasyon merkezinin dün bildirdiğine göre İran’ın uluslararası projesi ” Yerli Toplumların Ortaklığı ile İslami Ülkeler Kalıcı Turizm Parklar Ağı” ilk olarak İran, Türkiye ve Kırgızistan’da gerçekleşecektir.

Projenin hedefi turizm programları ve yönetiminin yerli halka devredilmesidir, böylece onlar da bölgede turizm yönetiminde ortaklaşa çalışabilecekler.

İran’ın projesi İslam İşbirliği Teşkilatı Ticari ve Ekonomik İşbirliği Daimi komitesi COMCEC sekreterliğine sunulan 100 proje arasından seçildi.

İlk önce örnek olarak İran, Türkiye ve Kırgızistan’da gerçekleşmesi planlanan” Yerli Toplumların Ortaklığı ile İslami Ülkeler Kalıcı Turizm Parklar Ağı” projesi daha sonra diğer Müslüman ülkelerin yardımı ve 2. Etapta ise Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü-UNESCO’nun yardımı ile diğer ülkelerde gerçekleşecektir.

COMCEC olarak bilinen İslam İşbirliği Teşkilatı Ticari ve Ekonomik İşbirliği Daimi komitesi, 1981 yılında kurularak oturumların Başkanlığı ve ev sahipliği Türkiye’ye verildi.

Başa dön tuşu
Bugün 26 Eylül 2023 (40) içerik yüklenmiştir.