AsyaHaberlerİranOrtadoğu

İran: Uluslararası Toplum, Afganistan sorunlarıyla ilgili sorumludur

İran’ın BM daimi temsilci yardımcısı ve büyükelçi İshak Alı Habib, güvenlik ve terörizmle mücadelenin Afganistan Milli Birlik Hükümeti’nin başlıca sorunlarından sayıldığını söyledi.

Alı Habib, Güvenlik Konseyi’nin ‘Afganistan’ın durumu’ başlıklı oturumunda yaptığı konuşmada, BM genel sekreterinin konuşmasına işaretle, ”Afganistan’ın durumunun halihazırda kaygı verici olduğunu ve 2001’den bu yana güvensizlik konusunda en yüksek düzeye çıktığını’ söyledi.

İranlı yetkili, uluslararası toplumun Afganistan’ın terörizmle mücadele konusunda Afganistan hükümetiyle işbirliğinde bulunmasının bir görevi olduğunu belirterek, bu ülkenin iktisadi ve kalkınma programlarına yardımcı olması gerektiğini söyledi.

Alı Habib, İran’ın Afganistan’ın sebat ve barışı için her türlü çabaya destek verdiğini ve vermeye hazır olduğunu belirterek, bu bakış açısıyla Afganistan’la ilgili bölgesel ve uluslararası oturumlara katıldığını söyledi.

İranlı yetkili, İran ve Afganistan arsında bölgesel işbirliğinin devamına işaretle, İran’ın güneydoğusunda yer alan Çabehar limanı üzerinden Hindistan’ın işbirliğiyle ilk kez buğdayın Afganistan’a gönderildiğini söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 20 Eylül 2021 (14) içerik yüklenmiştir.