AvrupaHaberler

İran, uluslararası toplumla normal ilişkilere sahip olmalı

Avam Meclisinde İran İslam Cumhuriyetinin nükleer meselesi ile ilgili bir soruya karşılık, İngiltere Dışişleri Bakanı David Miliband, Londra’nın İran ile ilişkilerin normalleşmesi için yapılan uluslar arası çabaların merkezinde yer almaktan onur duyduğunu belirtti.

Miliband “İran, nüfusunun büyük bölümünü 30 yaş altı gençlerin oluşturduğu, eğitimli ve büyük uygarlığa sahip bir ülke. Şu anki zamanda İran ile ilişkilerde çok önemli bir aşamada yer alıyoruz. Çünkü ABD Başkanı bu yıl sonuna kadar durumu tam olarak değerlendirmek istiyor.New York’ta eylül ayında başkanlığını yaptığım toplantıda 5+1 Grubu üyeleri, İran konusunda iki seçenekli politikanın sürmesi konusunda anlaştılar. Aynı gün New York’ta İran’ın nükleer programını incelemek amacıyla 5+1 Grubu ile Fars Körfezi İş Birliği Konseyi üyeleri arasında bir başka toplantı yapıldı” dedi.

İran’ın NPT üyesi olmasının iş birliğinin olumlu bir örneği olduğunu, Orta Doğu’da nükleer silahsızlanmanın ve İsrail’in nükleer silahları konusuna da eğilmenin şart olduğu yönündeki bir soruya Miliband şu yanıtı verdi: “Orta Doğu ve dünyanın nükleer silahlardan arınmış olması taraftarıyız. İran’ın NPT anlaşmasını imzalamasından memnunuz ancak bu sadece ilk adımdır. Hepimiz İran’ın uluslar arası toplumla normal ilişkilere sahip olmasını istiyoruz.”

Başa dön tuşu
Bugün 12 Mayıs 2021 (23) içerik yüklenmiştir.