HaberlerDünyaİranOrtadoğuUmman

İran Umman’ı deniz tatbikatına davet etti

İran Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Muhammed Bakıri, Tahran’ı ziyaret eden Umman Kraliyet Ordusu Komutanı Matar bin Salim bin Rashid Al Bulushi ile bir araya geldi.

İran Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Muhammed Bakıri, Tahran’ı ziyaret eden Umman Kraliyet Ordusu Komutanı Matar bin Salim bin Rashid Al Bulushi ile görüştü.

Görüşmede Tümgeneral Bakıri, Tahran-Maskat ilişkilerine değinerek, Umman ile ilişkileri ‘benzersiz’ olarak nitelendirdi ve ”Kültürel, tarihi, dini ve siyasi ortaklıklar iki ülkenin silahlı kuvvetleri arasındaki işbirlği için uygun bir platform oluşturabilir.’’ dedi.

Bölgede ortak tehditlere karşı iki ülkenin işbirliği yapması gerektiğini vurgulayan Tümgeneral Bakıri, ”Fars Körfezi bölgesinde güvenliğin, bölge ülkelerinin işbirliğiyle sağlanması gerektiğine inanıyoruz. Çünkü bölge ülkeleri kendi güvenliğini sağlamak için gerekli kapasiteye sahip. Bize göre onlar yabancıların varlığı ve müdahalesi olmadan ortak işbirliğiyle bölgenin güvenliğini sağlayabilir.’’ ifadesini kullandı.

Tümgeneral Bakıri, iki ülkenin askeri kapasitelerine de değinerek, ”İran İslam Cumhuriyeti ve Umman’ın silahlı kuvvetleri askeri eğitim, operasyonel ve istihbarat açısından üst düzeydedir ve mutlaka iki ülkenin birbirinin tecrübelerinden faydalanması bölgesel düzeyde güvenliği artırmaya katkı sağlayabilir.’’ diye konuştu.

Umman hükümetinin bölgesel politikasını olumlu olarak değerlendiren Tümgeneral Bakıri, Umman Donanmasını İran, Çin ve Rusya’nın düzenlediği ”Deniz Emniyet Kemeri’’ adlı ortak deniz tatbikatına katılmaya davet etti.

Umman Kraliyet Ordusu Komutanı da görüşmede ülkesinin İran’la askeri işbirliğini geliştirmek istediğini söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Kasım 2023 (23) içerik yüklenmiştir.