Haberlerİran

İran, UNESCO’dan Azerbaycan’a tavır koymasını istedi

İran İslam Cumhuriyeti, BM UNESCO kurumundan, “Cirit” dosyasının tekrar Azerbaycan cumhuriyetine iade edilmesini istedi.

İran Kültürel miras, el sanayi ve turizm teşkilatı başkanı Muhammed Ali Necefi dün Pazartesi günü UNESCO genel sekreterine bir mektup yazarak, “Cirit, Karabağ bölgesine ait atla oynanan geleneksel bir oyun” dosyasını Azerbaycan’a iade etmesini istedi.

İran Kültürel miras, el sanayi ve turizm teşkilatı tarafından yapılan açıklamaya göre Necefi söz konusu mektubunda Unesco’dan 2003 yılı konvansiyonu çerçevesince Azerbaycan tarafından Cirit oyunu ile ilgili sunulan söz konusu dosyanın iade edilmesi gerektiğini bildirdi.
Necefi mektubunda ayrıca, “Azerbaycan tarafından UNESCO’ya sunulan dosya İran’da geniş tepkilere yol açmış olup bir çok sivil toplum kuruluşu ve teşkilat bu konudaki derin üzüntü ve endişesini dile getirmiştir” ifadesine yer verdi.
İran İslam Cumhuriyetinin “Hissolunmayan kültürel mirasın korunması” hususunda İran İslam Cumhuriyetinin 2003 konvansiyonuna bağlılığı ispatladığını hatırlatan Necefi, İran’ın UNESCO’nun bir üyesi olarak bu hususta adım atmayı kendi vazifesi bildiğini açıkladı

Başa dön tuşu
Bugün 25 Şubat 2024 (30) içerik yüklenmiştir.