HaberlerİranOrtadoğu

İran uranyum zenginleştirme çalışmalarını sürdürüyor

İran atom enerjisi kurumu başkan yardımcısı Mes’ud Ehavanferd, İran’ın, şu anda, % 20 düzeyinde nükleer yakıt üretim çalışmaları yaptığını ve bu çalışmaların da UAEA onayı ile gerçekleştiğini söyledi.

İran atom enerjisi kurumu başkan yardımcısı, İran’ın UAEA üyesi olduğunu ve UAEA sözleşmeleri çerçevesinde uranyumu zenginleştirme hakkına da sahibiz, uluslar arası teahhütler altında, çalışmalarımızı yürütmekteyiz diye konuştu.

İran atom enerjisi kurumu başkan yardımcısı Mes’ud Ehavenferd, ülkemizin maslahatları ve çıkarları doğrultusunda, %20 düzeyinde çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Viyana grubu ile görüşmelerimiz de Tahran bildirgesi çerçevesinde yürütülecektir” dedi.

Tahran bildirisinin, İran, Türkiye ve Brezilya dışişleri bakanları arasında imzalandığını, bildirinin açık ve şeffaf olduğunu hatırlatan, Mes’ud Ehavenferd, biz genel olarak nükleer meselelerle standartlar çerçevesinde kabul edilebilir bir şekilde hazırladık. Viyana grubuna konuyu ve görüşmelere hazır olduğumuz bildirdik. Şimdi viyana grubunda resmi yanıt bekliyoruz. Şu ana kadarda bir yanıt almadık. Görüşmeler için de hiçbir ön şart kabul etmiyoruz” diye konuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 10 Ağustos 2022 (15) içerik yüklenmiştir.