EkonomiHaberlerİranLatin AmerikaOrtadoğu

İran-Uruguay ekonomik komisyon toplantısı yapılıyor

İran-Uruguay karma ekonomik komisyon toplantısına katılmak üzere Tahran’a gelen Uruguay dışişleri bakan vekili Nelson Fernandze, dışişleri bakanı Menuçehr Muttaki tarafından kabul edildi.

İki ülke arasında ilişkilerin geliştirilmesi konusunda fikir alış verişinin yapıldığı, bu kabul de, “ümid ediyorum, ortak ekonomik komisyon iki ülke ilişkilerinde yeni açılım sağlar” dedi.

İran dışişleri bakanı Menuçehr Muttaki iki ülke potansiyel ve imkânlarının ortaya çıkarılmasının zaruret olduğunu hatırlatarak, ” İranlı şirketlerin imar ve müteahhitlik sahaları olmak üzere ticari alanlarda işbirliği imkânlarına sahib olduğunu” söyledi

Irak ve Afganistan’daki gelişmelere de işaret eden ve güçlü ülkelerin bu ülkelerde ortaya koydukları siyasetlerin başarısız olduğunu ve çıkmaza girdiğini belirten dışişleri bakanı Menuçehr Muttaki, “kendi görüşlerini başka ülkelere dikte etme dönemi çok gerilerde kaldı. Baskı siyasetlerinin sonu gelmiştir” dedi.
Uruguay dışişleri bakanı vekili Nelson Fernandze de bu görüşmede, ” ikili karma ekonomik komisyon toplantısının çok verimli geçtiğini ve işbirlikleri alanında yeni programlar geliştirildiğini” söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 12 Mayıs 2021 (61) içerik yüklenmiştir.