HaberlerİranLatin AmerikaOrtadoğu

İran-Uruguay ilişkileri gelişiyor

İran ve Uruguay sanayi bakanları arasında Tahran’da yapılan görüşmede, enerji, madencilik, haberleşme gibi alanlarda işbirliği anlaşması imzalandı.

Vagon yapımı ve demiryolu sanayi, Çimento sanayi ve traktör yapımı iki ülke sanayi bakanlarının üzerinde anlaşmaya vardıkları konular arasında da yer alırken, İran sanayi bakanı Ali Ekber Mehrabiyan ve Uruguay sanayi bakanı Raul Sendik, sözkonusu anlaşmaların imzalanmasından sonra yaptıkları açıklamada, iki ülkenin sanayi işbirliği alanında yeni bir döneme gireceklerini söylediler.

İran sanayi bakanı, İran’ın imzalanan alanlarla ilgili olarak tecrübelerini Uruguay’a sunacaklarını belirterek, İran’ın bağımsızlık yanlısı ülkelerin kalkınmasına büyük önem verdiğini kaydetti.

Uruguay sanayi bakanı da, İran’la işbirliğinin gelişecek olmasının ülkesinin iktisadi alanda önemli bir mesafe katetmesine vesile olacağını söyledi.

Uruguay sanayi bakanı ile İran dışişleri bakanı, iki ülke arasında sanayi alanında işbirliği konusunda görüş alış verişinde bulundular. İran dışişleri bakanı Menuçehr Mutteki, Tahran’da Uruguay sanayi bakanı Raul Sendik’le yaptığı görüşmede, iki ülke ilişkilerinin gelişmekte olduğunu ve bu durumun daha iyi seviyeye yükselmesini arzu etti.

İran ve Latin Amerika ülkeleri arasında iyi ilişkilerin olduğuna temas eden Mutteki, İran’ın ağır ve hafif araçların üretimi, elektrik enerjisi santralı yapımı, mühendislik alanında bilgiler gibi değişik alanlarda tecrübelerini Uruguay’a verebileceğini söyledi.

Uruguay sanayi bakanı da, İran’ın bilim ve teknolojinin değişik alanlarında kaydettiği başarılı çalışmalarından yararlanmak istediklerini belirterek, İran’la her alanda işbirliğini geliştirmekten yana olduklarını söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.