HaberlerİranOrtadoğu

İran Urumiye Cuma İmamı: İmam Ali(as) bütün insanlığa aittir

İran Urumiye Cuma İmamı, Hz Ali’nin-s- bütün insanlığa ait olduğuna değinerek “Hz Ali-s- İslam ve Şiilerle sınırlı değil” dedi.

Urumiye geçici Cuma İmamı Hüccetülislam Kazım Selameti dünkü Cuma hutbelerinde, mesud Kadir-i Hum vakasına değinerek “Hz Ali’nin-s- kişiliğindeki bariz özellikler sadece Müslümanları değil, gayri Müslümleri de etkileyip hayretler içerisinde bırakmıştır” dedi.

Hüccetülislam Selameti ayrıca “Hıristiyanlık başta olmak üzere muhtelif dinlere bağlı sosyalbilimci alimler Hz. Ali’nin kişiliği ve hayat biçimini inceliyerek, onun prensiplerinden ülke yönetimi, yargı, insanlarla teamül ve muhaliflerle davranış şekli gibi hususlarda yararlandılar” ifadesini kullandı.

Hutbesinin devamında Ehl-i Beyt aşıklarının 1. İmamı Hz Ali’nin-s- İslam ve Şiilerle sınırlı kalmadığının altını çizen Urumiye geçici Cuma İmamı Hüccetülislam Selameti daha sonra “Onun ilim deryasının genişliği öyle bir düzeydeydi ki, Hz Peygamber Efendimiz-s- “Ben ilim şehriysem, Ali-s- de o şehrin kapısır” diye buyurdu” şeklinde konuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Ocak 2023 (20) içerik yüklenmiştir.