HaberlerİranOrtadoğu

İran uydu yayınlarının kesilmesi bu yayınların etkisini göstermektedir

İran kültür ve İslami irşad bakanı Muhammed Hüseyni, Batılı ülkelere bağlı uydu şirketlerinin İran Radyo Televizyon Kurumu’nun (IRIB) yayınlarını kesmelerinin temelinde o yayınların dünya üzerindeki etkisinden kaynaklandığını bildirdi.

Hüseyni, Tahran’da düzenlediği basın toplantısında, IRIB’in yayınlarının İntelsat ve Hotbird üzerinden kesilmesine temas ederek, Batılı ülkelerin ifade özgürlüğe ve medya hakları konusundaki tutumlarının ikiyüzlü olduğunu ve bunun açık örneğinin İRİB’in yayınlarının kesilmesinde görüldüğünü söyledi.

Bu arada Presstv haber daire müdürü Hamid Rıza İmadi de, İntelsat uydu şirketinin Presstv’nin İngilizce yayınlarını kesmesine temas ederek, İranlı uzmanların, dünyanın her yerindeki izleyicilerine yayınlarını ulaştırmak için gerekli teknolojiye ulaştıklarını söyledi.

Presstv’nin kuruluşunun 6. yıldönümüne temas eden İmadi, sözkonusu kanalın 8 uydu şirketi tarafından yayınlandığını belirterek, Batılı uydu şirketlerinin yalnızca İngilizce Presstv’yi kapsamadığını aynı zamanda el’Alem ve İFİLM kanallarını da kapsadığını söyledi.

Bilindiği gibi Amerika’nın İran aleyhinde tek yanlı yeni yaptırımlarını açıklamasının ardında Avrupa uydu şirketlerinde Intelsat IRIB’in bir çok kanalının yayınlarını 1 Temmuz tarihinden itibaren durdurmuş bulunuyor.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Temmuz 2022 (25) içerik yüklenmiştir.