AvrupaHaberlerİranOrtadoğu

İran Vakıflar Kurumu Başkanı: İran, Bosna-Hersek’i destekliyor

Hüccetülislam Muhammedi, Bosna-Hersek Vakıflar Topluluğu Başkanı Senahid Zaimoviç ile yaptığı görüşmede, İran Vakıflar Kurumu’nun İran ve Bosna-Hersek arasındaki güzel ilişkilerin vakıflar alanına da sıçramasını ve bu çerçevede kendi tecrübelerini karşı tarafa vermeye hazır olduklarını dile getirdi.

İran’ın değişmez politikasının Kur’an öğretileri, Ehlibeyt’in buyrukları, İmam Humeyni’nin vasiyetleri ve İnkılap Rehberi’nin vurguladığı hususlara göre belirlendiğini açıklayan Hüccetülislam Muhammedi, “İran, Kur’an’a dayanarak Bosna-Hersek’in mazlum ve müslüman halkını Gazze, Lübnan, Yemen ve Nijerya müslümanları gibi savaş zamanında destekledi ve desteklemeye de devam edecek” diye kaydetti.

Vakfın canlanmasını İslam İnkılabı’nın sonuçlarından biri olarak nitelendiren Hüccetülislam Muhammedi, vakıfların İran’da yeniden restore edildiği gibi Bosna-Hersek’te de yeniden faaliyete başladığına işaret etti.

Hüccetülislam Muhammedi, vakıfların yönetimi, Kur’an yarışmaları ve kutsal mekanların faaliyetlerini denetlemenin Vakıflar Kurumu görrevleri arasında olduğunu belirterek, başında bulunduğu kurumun ülke ve uluslararası düzeyde Kur’an yarışmaları gerçekleştirdiğinin de altını çizdi.

Hüccetülislam Muhammedi ayrıca, İran’ın bilimsel, kültürel ve ekonomik alanlardaki gelişmelerine değinerek, İran Vakıflar Kurumu’nun kendi tecrübelerini Bosna-Hersekli mevkidaşına aktarmaya hazır olduğunu da sözlerine ekledi.

Başa dön tuşu
Bugün 16 Mayıs 2022 (20) içerik yüklenmiştir.