HaberlerAfganistanDünyaİranOrtadoğu

İran ve 3 ülkenin üst düzey diplomatları Afganistan için bir araya geldiler

İran İslam cumhuriyeti, Pakistan, Çin ve Rusya’nın üst düzey diplomatları Şanghay İşbirliği Örgütü zirvesi marjında Afganistan’ın son gelişmelerini ele almak için bir araya geldiler.

IRNA’nın dün akşam bildirdiğine göre söz konusu oturum İran dışişleri bakanlığı Batı Asya koordinatörü ve dışişleri bakan yardımcısı Seyid Resul Musevi, Şah Mahmut Kureyşi, Wang Yi ve Sergey Lavruf’un katılımı ile tacikistan’ın başkenti Duşanbe’de düzenlendi.
Pakistan dışişleri bakanlığı yayınladığı bildiride söz konusu üst düzey 4 diplomatın Afganistan’daki son gelişmelere ilaveten bölgede barış ve istikrarı ile ilgili konuları masaya yatırdılar.
Söz konus 4 diplomat Afganistan’da kapsayıcı bir hükümetin tüm gruplar ve siyasi güçleri katılımı ve ülkede siyasi ve etnik çıkarları sağlamak amacı ile kurulmasının kaçınılmaz olduğunu belirttiler. 
Çin Rusya, İran ve Pakistan diplomatları ayrıca Afganistan’daki istikrarsız durum nedeni ile muhtemel terörizm tehditleri ve uyuşturucu kaçakçılığına karşı ortak çalışmaların zaruretini de vurguladılar. 
Yetkililer aynı zamanda Afganistan’da karmaşık ekonomik ve sosyal durum ve de bölgede yeni sığınmacı dalgasının tehlikesi ile ilgili endişelerini açıklarken bu ülkede normal yaşamın başlaması ve ekonomik durumun iyileşmesini istediler./

Başa dön tuşu
Bugün 26 Eylül 2023 (40) içerik yüklenmiştir.