HaberlerİranOrtadoğu

İran ve 5+1 grubu arasında ortak bildiri yayınlandı

İran ve 5+1 grubu arasında Viyana’da sona eren nükleer müzakereler ardından sözkonusu ülkelerin dışişleri bakanları ortak bildiri yayınladılar.

İran dışişleri bakanı Muhammed Cevad Zarif ve AB’nin temsilcisi Ashton, dün gece Viyana’da yayınladıkları ortak bildiride; Cenevre anlaşmasındaki ortak girişim programının 1 Temmuz 2015 tarihine kadar uzatıldığını ve böylece daha fazla müzakere fırsatının olacağını bildirdiler.

Bildiride, tarafların oluşan yeni ortamı dikkate alarak 4 aylık gibi kısa bir sürede anlaşmayı nihaileştirmeleri ve gerektiğinde teknik konuları da 1 Temmuz 2015 tarihine kadar çözmeleri ve bu zaman sürecinin en iyi şekilde istifade edilmesi gereğine vurgu yapıldı.

Bildiride ayrıca Uluslar arası Atom Enerjisi Kurumu’ndan da, ortak girişim planına göre gönüllü olarak gözlemcilik faaliyetlerini sürdürmesinin isteneceğine dikkat çekildi.

Bildirinin yayınlanmasından sonra muhabirlerin huzuruna çıkan İran dışişleri bakanı Zarif, müzakerelerin uzatılmasının asıl sebebinin, müzakereye katılan tarafların en kısa zamanda anlaşmaya varılması ortamının hazırlanması olduğunu söyledi.

Zarif, müzakerelerin uzatılması sürecinde İran’ın nükleer faaliyetlerinde bir değişikliğin olmayacağını ve geçmişte olduğu gibi devam edeceğini belirterek artık müzakerelerde uranyum zenginleştirme miktarı ve oranının gündeme geleceğini bunun dışında (uranyum zenginleştirme işleminin olmaması gibi) bir durumun sözkonusu olmayacağını söyledi.

İran nükleer heyeti başkanı Zarif, İran İslam Cumhuriyeti’nin artık (karşı taraf için) dünya için bir kaygı olmadığını ve İran milletinin karşılıklı olarak dünya ile ilişkilerin olmasını istediğini söyledi.

İran dışişleri bakanı Zarif, İran aleyhinde meşru olmayan yaptırımların İran üzerindeki etkisine de temas ederek, ”bunun için İran’ın santrifüjlerine bakmak yeterlidir. Çünkü, 200 tane santrifüj varken, yaptırımlara rağmen bugün İran’ın santrifüj sayısı 20 bindir” diyerek yaptırımların İran’ın irade ve kararlılığını etkilemediğini söyledi.

İran dışişleri bakanı, yaptırımları önemli olarak dikkate alanlara da işaret ederek, ancak müzakere ve diplomasinin güven ortamını sağlayabileceğini söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 21 Eylül 2021 (15) içerik yüklenmiştir.