AvrupaHaberlerİranOrtadoğu

İran Ve AB Ülkeleri Arasında Yemen Müzakereleri Sürüyor

İran Dışişleri Bakanı Özel Danışmanı Cabiri Ensari, AB Dışilişkiler Servisi Genel Sekreter Yardımcısı Helga Schmid ve bazı Avrupalı diplomatlarla yaptığı görüşmede Yemen krizini ele aldı.

Roma’yı ziyaret eden İran Dışişleri Bakanı Özel Danışmanı Hüseyin Cabiri Ensari, AB Dışilişkiler Servisi Genel Sekreter Yardımcısı Helga Schmid’in yanı sıra İtalya, Almanya, Fransa ve İngiltere dışişleri bakanlığı siyasi ve güvenlik servisi genel müdürleriyle kapalı bir görüşme gerçekleştirerek Yemen’deki son gelişmeleri ele aldı.

Toplantının ardından açıklama yapan Ensari, “Yemen krizi özellikle de insani açıdan korkunç boyutlara yol açmıştır ve aslında bir milletin sessizce ölümüne tanık olmak üzereyiz. İran olarak bölgesel politikalarımızın birer amacı ise bu krize son vermektir” ifadelerinde bulundu.

Dışişleri Bakanı Özel Danışmanı İran ile sözü geçen Avrupalı ülkeler arasında yapılan müzakerelerin Yemen krizinin çözümü yönünde hayata geçirildiğini belirterek şöyle dedi: Bugün Yemen krizin farklı insani, siyas ve askeri yanlarını masaya yatırmayı başardık. Bu olayla ilgili güvenilir adımlar atma konusunda olumlu sonuçlar elde ettik ve umarım bunların uygulanması yoluyla krizin ortadan kalkmasına tanık oluruz.

İran ile AB arasındaki Yemen diyaloglarının ilk turu geçen Şubat ayında Almanya’da gerçekleşirken bugün ikinci turu Roma’da yapıldı. Müzakerelerin üçüncü turu ise gelecek Haziran ayının ikinci yarısında Brüksel’de düzenlenecek.

Başa dön tuşu
Bugün 20 Mayıs 2022 (16) içerik yüklenmiştir.