HaberlerİranOrtadoğu

İran ve Afganistan ilişkileri gelişmektedir

İran İslami Şura Meclisi başkanı Ali Laricani, İran ve Afganistan arasında, siyasi, kültürel ve iktisadi alanlarda ilişkilerin her geçen gün gelişmekte olduğunu söyledi.

Afganistan meclis başkan vekili Mirveys Yasini ile görüşmesinde bu açıklamayı yapan Laricani, Afgan halkının refah ve saadete kavuşmasını istediklerini belirterek, Amerika’nın Afganistan’da sözde terörle mücadele adı altında yaptığı insanlık dışı uygulamaları kınayarak, Amerika’nın bu siyasetlerinin Afganistan’da güvensizliğin artmasına ve Afgan halkına büyük sorunların dayatılmasına yol açtığını söyledi.

Amerika ve NATO üyesi ülkelere tavsiyede bulunan Laricani, Afganistan’da yenilgiye neden olan siyasetlerini gözden geçirmeleri ve geri çekilmelerini isterken, Afganistan’ın güvenliği ve yapımını, iftihar dolu Afgan halkına bırakmaları tavsiyesinde bulundu.

Yasini de yaptıı açıklamada, komşu İran’ı dost ve kardeş ülke olarak nitelerken, Afgan yetkilileri ve halkının, İran’ın Cihad dönemi ve sonraki dönemlerde yaptığı her türlü yardımı asla unutmadıkları ve unutmayacaklarını belirterek, İran meclis başkanı Laricani’yi Afganistan’a davet etti.

Başa dön tuşu
Bugün 15 Ocak 2022 (22) içerik yüklenmiştir.