AsyaHaberlerİranOrtadoğu

İran Ve Afganistan Terör Ve Sağlıkta Yanyana Çalışacak

Afganistan Halk Sağlığı Bakanı Feruzuddin Feruz, cumartesi akşamı Tahran’da, İran Meclis Başkanı Ali Laricani ile görüştü.

Laricani ve Feruz görüşme sonrası yaptıkları açıklamalarda, iki ülkenin dini ve kültürel benzerlikleri yanısıra coğrafi yakınlıkları sebebiyle daha yakın ilişkiler kurmak istediklerini açıkladılar.

Laricani, İran meclisinin, iki ülkenin kamu ve özel sektör arasındaki ilişkilerini kolaylaştırmak amacıyla Afgan meclisi ile işbirliğini ilerletmeye hazır olduğunu söyledi. Feroz, yaptığı konuşmada, sağlık hizmetleri alanında İran’ın kaydettiği ilerlemeye övgüde bulunarak, bu alanda ülke ile işbirliğini artırmak için istekli olduğunu söyledi.

Nisan ayında, İran ve Afganistan’da çeşitli alanlarda iki komşu ülke arasındaki ilişkileri ilerletme çabaları kapsamında iki tane işbirliği anlaşması imzalanmıştı. İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve Afgan mevkidaşı Eşref Gani onun katıldığı, iki ülkenin yüksek rütbeli subaylar belgeleri imzalamıştır. Ruhani, Tahran ve Kabil’in terör ve uyuşturucu kaçakçılığıyla mücadelede işbirliğini ilerletme kararı aldıklarını açıklamışlardı.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Ağustos 2021 (22) içerik yüklenmiştir.