HaberlerİranOrtadoğu

İran ve Afrika ülkelerinin dünyaya bakışı aynıdır

İran İslam Cumhuriyetinin Afrika ülkeleriyle iş birliğini geliştirmeye kesin kararlı olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad “İran ve Afrika, dünya şartlarına yönelik ortak anlayış ve kültürel açısından ortak bakış açısına sahip” dedi.

Swaziland Dışişleri Bakanı ile görüşen Ahmedinejad “iki ülke, mevcut kapasiteleri aktifleştirerek iş birliğini daha da geliştirebilirler” dedi.

Dünyada barışın yayılması için iki ülke ve diğer Afrika ülkeleri arasında bölgesel ve uluslar arası iş birliğinin geliştirilmesinin yapıcı olacağını vurgulayan Cumhurbaşkanı “bugün dünya, barışın sağlanması, tehdidin giderilmesi ve silahsızlanmak için gerçekçi çabalara ihtiyaç duyuyor. Bu da kamuoyunun kararlılığıyla şekillenebilir. Silahsızlanmak için Tahran’da yapılacak konferans, bu yönde ülkelerin ulusal kararlılığının şekillenmesi için iyi bir başlangıç olacak” dedi.

Görüşmede Swaziland Dışişleri Bakanı da iki ülke arasında siyasi, ekonomi ve bölgesel iş birliği düzeyinin artması gerektiğini vurgulayarak, dünyada derin gelişmelerin yaşandığını ve şu anki şartların, ilişkileri daha fazla geliştirmeyi gerektirdiğini belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Eylül 2021 (11) içerik yüklenmiştir.