AvrupaHaberlerİranOrtadoğu

İran ve Almanya petrol firmaları işbirliği anlaşması imzaladı

İran’ın Sepahan petrol firması ile Almanya’nın Ideal petrol firması tenkik bilgi transferi ve üretimi ve kaliteyi artırma alanlarında işbirliğini öngören bir anlaşma imzaladı.

Anlaşmanın imza töreninden sonra bir açıklama yapan Sepahan petrol firması Başkanı Muhammed İbrahimi, iki firma arasında imzalanan anlaşma yürürlüğe girdikten sonra, hali hazırda ham madde olarak İran’dan ihraç edilen ve parafin üretiminde kullanılan maddelerin saflık derecesi yüzde 99.5 düzeyinde olan parafine dönüştürülerek ihraç edileceğini, böylece bir yandan ham madde satışı önleneceğini ve öbür yandan katma değeri olan bir maddenin ihracatına başlanacağını belirtti.

Parafin ilaç ve makyaj malzemeleri ve hijyenik ürünler gibi ürünlerin üretiminde kullanıldığını belirten İbrahimi, Sepahan petrol firması ile Almanya’nın Ideal petrol firması arasında imzalanan anlaşmadan üretilen ürünün en güncel teknik bilgilere üretilmesi için bilgi ve teknoloji transferi gerçekleşeceğini vurguladı.

Almanya Ideal petrol firması Başkanı Michael Hyde da imza töreninden sonra yaptığı açıklamada İran ile işbirliği yapmaktan duydukları memnuniyeti dile getirerek, İran’ın çok iyi kapasiteleri bulunduğunu ve firma olarak İran ile işbirliğini sürdürmek istediklerini ifade etti.

Amerika’nın İran İslam Cumhuriyeti’ne dayattığı tek yanlı yaptırımlara da değinen Hyde, Ideal firması ABD’nin yaptırımlarından kaygı duymadığını, zira firma Amerikalılarla hiç bir işbirliği söz konusu olmadığını, öte yandan AB de İran ile işbirliği yapan firmalara destek sözü verdiğini belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 29 Şubat 2024 (20) içerik yüklenmiştir.