HaberlerİranOrtadoğu

İran ve Arap ülkeleri ilişkilerin aracılığa ihtiyacı yok

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Merziye Efhem önceki gün düzenlediği haflalık olağan basın toplantısında yerli ve yabancı basın mensuplarının sorularına cevap Verdi.

Mısır Dışişleri Bakanı’nın İran ile Fars Körfezi Arap ülkeleri arasında Kahire’nin arabuluculuk yapmaya hazır olduğu yönündeki sözlerine karşı Efham şunları söyledi: “İran ile bölgenin Arap ülkeleri arasında ilişkiler iyi düzeydedir ve ilişkilerin geliştirilmesi için kapsamlı adımların atılmasına ve girişimler yapmaya ihtiyaç var. İran ile Araplar arasında ilişkilerin geliştirilmesini umuyoruz.”

İran ile Suudi Arabistan arasındaki ilişkiler ve Riyad’ın, Seravan saldırı sorumlularını desteklemedeki rolü ile ilgili bazı analizler konusundaki bir soruyu yanıtlayan Efham “Suudi Arabistan hükûmeti tarafından bir temsilci Ruhani’nin yemin törenine katıldı ve bu analizlerin birçoğunda sadece bardağın boş tarafına bakılıyor” dedi.

Tahran’ın Riyad ve Fars Körfezi kıyısındaki diğer Arap ülkeleri ile ilişkilerinin mantıklı bir süreç içinde olduğuna işaret eden Efham “bölge şartları ve sorunları nedeniyle iş birliği kapasitesinin artması gerektiğine inanıyorum” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 04 Şubat 2023 (14) içerik yüklenmiştir.