HaberlerİranLatin Amerika

İran ve Arjantin Amiya dosyası konusunda anlaştılar

İran İslam cumhuriyeti ve Arjantin dışişleri bakanları, Amiya dosyasının takib edilmesi metodu hakkında ortak bir görüşe vardılar.

İRNA’nın bildirdiğine göre İran ve Arjantin dışişleri banları Ali Ekber Salihi ve Hector Timerman dün Adisababa’da Afrika birliği zirvesi kulisinde yaptıkları görüşme ardından ortak bir bildiri yayınlayarak, uzmanlar ve dışişleri bakanları arasında yapılan birkaç dönem görüşmeler sonucu Amiya dosyasının nasıl takib edilmesi konusunda ortak bir görüşe varıldığını bildirdiler.

Bu bildiride iki ülke dışişleri bakanları, bu konudaki anlaşmazlığın en kısa zamanda sonlandırılması ve bağımsız hukuk adamlarından yararlanılarak gerçeğin ortaya çıkarılması konusunda anlaşma sağlandığını açıkladılar.

18 Temmuz 1994 yılında Arjantin’de, AMİA ve DAİA isminde Yahudilere ait iki bina’da patlama vuku bulmuş ve bu patlamalarda 85 kişi ölürken 250 kişi de yaralanmıştı.

Bu patlama ardından Siyonist İsrail rejimi ve bağımlı medya İran İslam cumhuriyetini suçlayarak bu patlamalardan asıl sorumlunun İran olduğunu açıklamış ve Arjantin yönetimini baskı altına alarak olayın İran’a nisbet edilmesine çalışmış ancak bu hususta şimdiye kadar en ufak bir kanıt dahi ortaya koyamamışlardır.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Aralık 2021 (21) içerik yüklenmiştir.