HaberlerİranKafkasyaOrtadoğu

İran ve Azerbaycan cumhurbaşkanları Bakü’de bir araya geldi

İran ve Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanları bugün, Bakü’de bir araya geldi.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani bugün Bakü’ye gitti, Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Ruhani’yi resmi törenle karşıladı.

Törende, İran ve Azerbaycan Cumhuriyeti milli marşları okundu.

Ruhani ve Aliyev, törenin ardından baş başa görüşmeye geçti.

Cumhurbaşkanlığı Enformasyon Merkezinin verdiği habere göre, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, iki ülkenin üst düzey heyetlerinin katılımıyla düzenlenen ortak toplantıya katıldı.

Toplantıda, iki ülke cumhurbaşkanları, Bakü-Tahran ilişkilerinin bütün alanlarda gelişmesine vurgu yaptı.
İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı’yla 4. Kez bir araya geldiğine dikkat çekerek, bu görüşmelerde, münasebetler ve ilişkilerin daha da gelişmesi doğrultusunda adımlar atıldığını kaydetti.
Ruhani, İran’ın iki milletin lehine iki ülkenin sahip olduğu imkanların kullanılmasına vurgu yaptı.
İkili ilişkilerin gelişmesi için İran ve Azerbaycan Cumhuriyeti’nin birçok imkana sahip olduğunu belirten Ruhani, iki ülkenin siyasi, ekonomik ve siyasi ve uluslararası alanlarda sayısız imkanların kullanılmasına vurgu yaptı.
Cumhurbaşkanı Ruhani, Bakü ziyareti kapsamında çeşitli alanlarda ve ikili münasebetlerin daha da gelişmesi için görüş teatisinde bulunacağını kaydetti.

Toplantıda, İran ve Azerbaycan Cumhuriyeti milletlerinin ortak bağları ve noktalarına temas eden Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı İlham Aliyev de, Bakü hükümetinin iki ülke ve iki millet münasebetlerini bütün alanlarda birbirine yakınlaştırmaya çalıştığını belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 21 Temmuz 2024 (20) içerik yüklenmiştir.