AsyaHaberlerİranOrtadoğu

İran ve Azerbaycan Cumhuriyeti arasında 800 megavatlık elektrik işbirliği

İran İslam Cumhuriyeti enerji bakanı Rıza Erdekaniyan, İran ve Azerbaycan Cumhuriyeti arasında 800 megavat elektrik enerjisinin takas imkanının oluşturulduğunu belirterek, ”yapılan programlara göre, yaz mevsiminden sonra bu potansiyel faal hale gelecek’ dedi.

İran enerji bakanı Tahran’da Azerbaycan Cumhuriyeti enerji bakanı Perviz Şehbazav ile görüşmesinde, İran cumhurbaşkanının Bakü’ye ziyaretinden bir ay sonra gibi kısa bir süre içinde iki ülke arasında elektrik enerjisinin karşılıklı takasıyla ilgili olarak anlaşmaya vardıklarını buna göre, İran’da elektrik tüketiminin çok olduğu yaz mevsiminde Azerbaycan cumhuriyetinden 180 megavat elektrik enerjisi alacaklarını söyledi.

Daha önce İran ve Azerbaycan Cumhuriyeti liderleri Bakü’de 8 alanda işbirliği anlaşması imzalamışlardı.

İran enerji bakanı, Bakü’lü mevkidaşıyla yinelenebilir, fosil ve termik enerjiler konusunda çok iyi müzakerelerinin olduğunu ve iki ülke uzmanlarının en kısa zamanda müzakerelere başlayacağını söyledi.

İslami İran, geçen yıl Azerbaycan Cumhuriyeti, Pakistan, Afganistan, Türkmenistan, Ermenistan, Türkiye ve Irak’a yaklaşık 6 milyar 7 milyon kilovat saat elektrik enerjisi ihraç etmiştir.

Başa dön tuşu
Bugün 20 Mayıs 2022 (16) içerik yüklenmiştir.