AsyaHaberlerOrtadoğu

İran ve Azerbaycan Cumhuriyeti arasında kültürel işbirliğine vurgu

Azerbaycan Cumhuriyeti kültür ve turizm bakanı yardımcısı ve İran’ın İsfahan valisi, ikili kültürel işbirliğinin geliştirilmesine vurgu yaptılar.

Adil Aliyev, dün İran’ın İsfahan valisi Resul Zergerpur ile görüşmesinde, ‘Bakü’nün kültürel ve turizm alanında İsfahan eyaleti ile işbirliğini kapsamlı bir şekilde geliştirmeye hazır olduğunu söyledi.

Aliyev, yeni yılın Azerbaycan Cumhuriyetinde, ‘İslami dayanışma yılı’ olarak adlandırılmasına işaretle, İran ve Azerbaycan Cumhuriyetinin ortak mezhebe sahip olmalarının kültürel turizmin potansiyelinin artması ve gelişmesine vesile olabileceğini söyledi.

İsfahan valisi Zergerpur da, sözkonusu görüşmede, İsfahan’ın dünyanın görülmeye değer 10 kentinden biri olduğunu belirterek, turizmin, iki ülke arasında çeşitli alanlarda işbirliğinin artmasında çok önemli rolünün olabileceğini söyledi.

İsfahan valisi, İsfehan’ın dış yatırımcı potansiyeline değinerek, Azerbaycan Cumhuriyeti ticaret odası heyeti ve İsfahan ticaret odasının ortak oturum düzenleyerek iktisadi alanlarda yatırım konusunu incelemelerini teklif etti.

Adil Aliyev, dün kültür ve turizm alanında işbirliğinin geliştirilmesi amacıyla İran’ın turistik kenti İsfahan’a gitti.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Mart 2024 (14) içerik yüklenmiştir.