Asyaİran

İran ve Azerbaycan İlişkileri gelişiyor

İran Ekonomi ve Maliye Bakanı Ferhad Dejpesend ve Azerbaycan cum. Tarım bakanı İnam Kerimov iki ülkenin çeşitli tarım alanlarında işbirliğini ele aldılar.

İRNA’nın bildirdiğine göre dün akşam saatlerine bakü’de ve İran ile Azerbaycan cum. Ekonomi işbirliği ortak komisyonu 13. Toplantısı çerçevesinde yapılan görüşmede iki ülke arasında sınırötesi tarım, gıda güvenliği ve hayvan karantina konuları ele alındı.
İran Ekonomi ve Maliye Bakanı söz konusu toplantı çerçevesinde ayrıca Azerbaycan cum. Merkez bankası başkanı Elmar Rüstemov ve demiryolları başkanı Cavid Kurbanov ile de görüştü.
Dejpasand ve Kurbanov görüşmesinde bankacılık, sigoratacılık ve mali konularda işbirliği ile banka kredi işlemlerinde kolaylıkların sağlanma yolları vurgulandı.
Ayrıca Azerbaycan cum. Demir yolları başkanı ile yapılan görüşmede de iki ülkenin raylı sistemde işbirliğinin güçlendirilmesi yolları, uluslararası kuzey-güney koridorunun tamamlanması ve iki ülke topraklarından ürün transit konuları incelendi.
İran Ekonomi ve Maliye Bakanı Dejpasand dün İran ile Azerbaycan cum. Ekonomi işbirliği ortak komisyonu 13. Toplantısına katılmak üzere ekonomi bir heyet başkanlığında dün Bakü’ye gitti

Başa dön tuşu
Bugün 10 Ağustos 2022 (15) içerik yüklenmiştir.