HaberlerİranKafkasyaOrtadoğu

İran ve Azerbaycan karma ekonomik komisyonu toplandı

İran-Azerbaycan Cumhuriyeti Karma Ekonomik ve Kültürel İşbirliği Komisyonu 10. Toplantısı, bugün iki ülke yetkilileri ve temsilcilerinin katılımıyla Tahran’da çalışmalarına başladı.

İran İletişim ve Bilişim Teknolojileri Bakanı Mahmut Vaizi, komisyonun İranlı eşbaşkanı olarak merasimde yaptığı açıklamada, İki ülke ilişkilerinin önemine işaretle, bankacılık işbirliğinin İran ve Azerbaycan Cumhuriyeti’nin ticari ve iktisadi ilişkilerinin geliştirilmesinde oldukça büyük rolü olacağını kaydetti.

İran ve Azerbaycan Cumhuriyeti halklarının kültürel, dini ve tarihi bağlarına işaret eden Vaizi, bu ortak noktalardan ikili münasebetlerin güçlenmesi için yararlanılabileceğini ifade etti.

Azerbaycan Cumhuriyeti Ticaret ve Sanayi Bakanı Şahin Mustafaov da, komisyon toplantısında yaptığı açıklamada, İran-Azerbaycan Cumhuriyeti Karma Komisyonu’nun toplanmasını, iki ülke ilişkilerinde yeni bir fırsat olduğunu, sınır projeleri, taşımacılık, otomotiv imalatı, ilaç ve sağlık sektörlerinde iki ülkenin geniş şekilde işbirliği yapabileceğini kaydetti.

Azeri yetkili ayrıca, iki ülke arasındaki sınır kapılarının 24 saat açık tutulmasını ve ikili ticarette kolaylık sağlanmasını istedi.

İran İslam Cumhuriyeti’nin Bakü Büyükelçisi Muhsin Pakayin de Tahran-Bakü Karma Komisyonu Toplantısının kulisinde yaptığı açıklamada, günübirlik toplantının ardından, İran ile Azerbaycan Cumhuriyeti arasında işbirliği anlaşması imzalanacağını kaydetti.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Kasım 2023 (25) içerik yüklenmiştir.