HaberlerİranOrtadoğu

İran ve BAE dışişleri bakanları arasında görüşme

İran dışişleri bakanı Muhammed Cevad Zarif ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) dışişleri bakanı Şeyh Abdullah Bin Zaid Al Nehyan iki ülke arasında çok yönlü ilişkilerde yeni bir dönemin başlamasının zaruri olduğunu bildirdiler.

Tahran’da iki ülke dışişleri bakanlarının görüşmesinde, İran’ın başta komşu ve kardeş BAE olmak üzere komşu ülkelerle ilişkileri geliştirmeye önem verdiğini belirten Zarif, bölgenin bütün bölge ülkelerine ait olduğunu; bölgenin barışı, ilerlemesi ve güvenliğinin bütün bölge ülkeleri için önemli olduğunu ifade etti ve “bölgenin ilerlemesi ve kalkınması, bölgeye barış, sebat ve huzurun daha da iyi düzeyde olmasına vesile olacaktır” dedi.
Zarif, terörizm, aşırılık ve fitneciliği bölge ülkelerinin asıl sorunlarından nitelerken, bütün bölge ülkelerinin ortak bir şekilde bu tehdit edici unsurlara karşı mücadele etmesi gerektiğini söyledi.
Şeyh Abdullah Bin Zaid Al NEhyan da, sözkonusu görüşmede, iki ülke arasında çok iyi potansiyelin olduğunu ve oluşan yeni fırsatın ikili ilişkilerin geliştirilmesi için değerlendirilmesi gerektiğini belirterek; İran’ı her zaman BAE’nin ortağı olarak niteleyerek yeni dönemde iki ülke arasında daha güçlü bir ortaklığın olmasını temenni etti.

BAE dışişleri bakanı, bölgedeki her ülkenin huzur, ilerlemesi ve güvenliğinin bütün bölgedeki ülkeler üzerinde olumlu ve olumsuz etkisinin olduğunu belirterek, İran ve 5+1 grubu arasında nükleer konuda anlaşmanın bölge üzerinde olumlu etkisinin olduğunu söyledi

Başa dön tuşu
Bugün 22 Şubat 2024 (33) içerik yüklenmiştir.