HaberlerİranOrtadoğu

İran ve Belarus arasında ilişkilerin geliştirilmesinin yol haritası imzalandı

İran ve Belarus arasında ilişkilerin geliştirilmesi için yol haritası imzalandı. Anlaşma Tahran’da İran Sanayi, Madenn ve ticaret Bakanı Mohammad Şerietmedari ve Belarus Sanayi Bakanı Vitali Mihailoviç Vook tarafından imzalandı.

Anlaşma iki ülke arasına orta dönemde iki ülke arasında ilişkilerin gelişmesi için ve 14. Ortak Ekonomik Komisyon çerçevesinde imzalandı.

Anlaşmanın çerçevesi iki ülke Cumhurbaşkanlarının 2015 yılında yaptıkları ziyarette vurguladıkları hususlardan oluşmaktadır.

İran Sanayı, Madenn ve ticaret Bakanı Mohammad Şerietmedari, imza sonrası yaptığı açıklamada, iki ülke 14. Ortak Ekonomik Komisyon çerçevesinde 8 işbirliği anlaşması imzaladığını söyledi.

İmzalanan yol haritasının 2018-2020 yılları için olduğunu ifade eden Şerietmedari, Tahran görüşmelerinin iki ülke arasında ikili işbirliğinde yeni başlangıç olacağını söyledi.

Şerietmedar, Tahran toplantılarında sanayi alanında, ağır araçlar, tarım ve maden alanında kullanılan araçlar, elektrikli otobüsler üretimi ve bu projelerinin finansmanı konusunda anlaşmalar sağlandığını söyledi.

Şerietmadari, bunların yanında ilaç sanayi ve buna bağlı sanayilerde işbirliğinin artmasının da Tahran oturumunun başlıklarından olduğunu söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Eylül 2021 (11) içerik yüklenmiştir.