HaberlerDünyaİranOrtadoğu

İran ve Beyaz Rusya Dışişleri Bakanları ikili ekonomik işbirliğine vurgu yaptılar

İran İslam Cumhuriyeti ve Beyaz Rusya Dışişleri Bakanları ikili ekonomik işbirliğinin genişletilmesini istediler.

İRNA ajansına göre,  dün  BM Genel Kurulu’nun oturum kulisinde İran dışişleri bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ve Vladimir Maki iki ülke arasındaki ikili ilişkileri görüştü.

Toplantıda Belarus Dışişleri Bakanı, Minsk’in Duşanbe’deki Şanghay Zirvesi’nin oturum kulisinde geçen hafta iki cumhurbaşkanının görüşmesinde varılan anlaşmalar da dahil olmak üzere iki ülkenin anlaşmalarını uygulama iradesini vurgularken, sert yaptırımların hem İran’ı hem de Belarus’u hedef aldığını kaydetti. Maki, bu sorunun ancak ortak iş birliği ile aşılabileceğini söyledi.

İran Dışişleri Bakanı da, iki cumhurbaşkanı arasındaki görüşmeyi verimli niteleyerek İran İslam Cumhuriyeti’nin iki ülke arasındaki ilişkileri geliştirmek için yeni bir yol oluşturmaya hazır olduğunu söyledi.

İki ülke arasında varılan anlaşmalara rağmen ikili ticaretin azalmasından duyduğu üzüntüyü dile getiren Emir Abdullahiyan, İran’ın Belarus ile sanayi ve ağır makineler, tarım makineleri, elektrikli otobüsler, otomobil parçaları ve tarım ürünleri gibi alanlarda ciddi işbirliğine hazır olduğunu belirtti. /

Başa dön tuşu
Bugün 18 Haziran 2024 (4) içerik yüklenmiştir.