AvrupaHaberlerİranOrtadoğu

İran ve Bosna Hersek arasında güvenlik alanında işbirliği

İran İslami Şura Meclisi milli güvenlik ve dış siyaset komisyonu başkanı Alaaddin Burucerdi, İran ve Bosna Hersek arasında güvenlik konusunda olumlu görüşmelerin yapıldığını söyledi.

Burucerdi dün Saraybosna’da Bosna Hersek güvenlik bakanı yardımcısı Miv Kerşiç ile görüşmesinden sonra İRİB muhabirine verdiği demeçte, İran ve Bosna Hersek’in terörizmle mücadele konusuna vurgu yaptığını ve bu konuda karşılıklı tecrübelerin intikalinde olumlu görüş alış verişinin olduğunu söyledi.

Burucerdi, iki taraf arasındaki görüşmede, Irak, Suriye, Yemen gibi bölgesel konuların ve de İran’ın Irak ve Suriye’de müsteşar olarak bulunmasını da ele aldıklarını söyledi.

Bosna Hersek güvenlik bakanı yardımcısı da, terörizmin tehlikesi ve uluslararası tehditlerine işaretle, İran ve Bosna Hersek’in tehditlere karşı mücadele konusunda İran’la yakın bir işbirliğinde bulunmaya hazır olduğunu söyledi.

Bu arada Bosna Hersek parlamentosu ulusal güvenlik ve savunma ortak komisyonu başkanı Sıffet Puciç de, iki taraf arasında siyasi, iktisadi, ticari ve kültürel alanda 25 yılı geçen işbirliğine temasla, iki ülke arasında bu süreçte devam eden inişli çıkışlı duruma işaretle, iki ülke arasındaki ilişkilerin her zaman dostça olduğunu söyledi.

Burecerdi, 1992 ve 1995 yıllarında Bosna Hersek savaşında İran’ın Bosnalılara desteğine işaretle, Bosna Hersek’in toprak bütünlüğü ve hakimiyetinin korunmasının her zaman İran’ın gündeminde olduğunu söyledi.

Bosnalı yetkili Puciç de, sözkonusu görüşmede, iki ülke arasında özellikle de parlamentoları arasında işbirliğinin geliştirilmesinin zaruretine vurgu yaptı.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.