HaberlerİranOrtadoğu

İran ve Brezilya dünya üzerinde önemli etki bırakacaktır

İran İslam Cumhuriyeti Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi, Brezilya Dışişleri Bakanı ile görüşmesinde, milletlerin meşru barışçıl nükleer hakkını korumak için güney ülkelerinin işbirliğinin zaruri olduğunu söyledi.

Said Celili, dünya üzerinde egemen olan ve adil olmayan münasibetlere ve bazı batılı ülkelerin çifte standart davranışlarına işaretle, İran ve Brezilya’nın işbiliği dünya gelişmeleri üzerinde yaratacağı etki olumlu olacağını belirtti.

Brezilya Dışişleri Bakanı Celso Amorim ise bu görüşmede, ülkesinin İran ile ilişkilerini geliştirmekte azimli olduğunu ifade ederek, Brezilya Cumhurbaşkanı Lula Da Silva’nın yakın gelecekte Tahran’a yapacağı ziyaretin İran’a verilen önemin göstergesi olduğunu açıkladı.

Celso Amorim, İran’a yönelik yaptırım uygulanmasına karşı olduklarını beyan ederek, İran milleti için barışçıl nükleer enerjinin gelişmesini istediklerini söyledi.

Brezilya Dışişleri Bakanı ayrıca, BM Güvenlik Konseyi’nin geçici üyesi olan Brezilya’nın, İran’ın nükleer hukukuna destek verdiğini ve bu ülkenin uluslararası münasibetlerde aktif bir şekilde bulunmasına arzu ettiklerini kaydetti.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Ekim 2021 (11) içerik yüklenmiştir.