AfrikaHaberlerİranOrtadoğu

İran ve Cezayir’in ilişkilerinin gelişmesi gerekir

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı birinci yardımcısı Mohammed Rıza Rahimi, İran ve Cezayir’in ilişkilerinin gelişmesini istedi.

Rahimi ile resmi temaslar için Tahran’a gelen Cezayir başbakanı Ahmed Uveyhi arasında yapılan görüşmede, İran ve Cezayir’in sömürgeci ve emperyalist güçlere karşı mücadele eden önder ülkeler olduklarını hatırlatarak, “başta İran ve Cezayir arasında işbirliği olmak üzere bütün İslam ülkeleri arasında işbirliği, dayanışma ve diyalogun zaruret olduğunu” söyledi.

Rahimi, iki ülke arasında var olan potansiyelleri dikkate alarak, iki ülke ilişkileri düzeyinin yeterli olmadığını hatırlattı ve ” ümid ediyorum, iki ülke yetkililerin sahib olduğu irade ve kararlılık, ticari ve ekonomik işbirliğinde yeni bir dönemin açılmasına katkıda bulunur ” diye konuştu.

İran’ın, nükleer faaliyetleri konusunda Cezayir’in destekleri için teşekkür eden cumhurbaşkanı birinci yardımcısı Muhammed Rıza Rahimi, “İran, uluslar arası alanda sürekli Müslüman kardeşimiz Cezayir’in yanında yer alacaktır” hatırlatmasında bulundu.

Konuk Cezayir başbakanı Ahmed Uveyhi de bu görüşmede, İran İslam cumhuriyetinin, İslam ülkeleri arasında önemli bir yere sahib büyük ülke olduğunu hatırlatarak, “iki ülke arasında önemli bir coğrafi mesafe bulunmaktadır. Fakat, ortak hedefler, ortak kaygılar bulunmaktadır. Siyasi ve ekonomik ilişkilerin de var olan düzeyden daha bir yükseltilmesi gerekir” diye konuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 01 Aralık 2022 (25) içerik yüklenmiştir.