AsyaHaberlerİranOrtadoğu

İran ve Çin arasında 4 işbirliği anlaşması imzalandı

Bu anlaşmalar iki ülke Cumhurbaşkanlarının Şanghay İşbirliği Örgütü 18. Liderler Zirvesi esnasında katıldığı törende imzalandı.

İran Cumhurbaşkanı Bilim ve Teknoloji Yardımcılığı ve Çin Bilim ve Teknoloji Bakanlığı arasında Ortak Araştırmalar, Uyuşturucu üretimi, kaçakçılığı ile mücadele, İran Borsası ve Çin Borsası arasında işbirliği anlaşması ve iki ülke ekonomi bakanları arasında ortak işbirliğini içeren anlaşmalar bugün imzalanan anlaşmalardı.

Bu seneki Liderler Zirvesinde üye ülkeler olan Çin, Hindistan, Kazakistan, Kırgızistan, Pakistan, Rusya, Tacikistan, Özbekistan ve gözlemci ülkeler İran, Afganistan, Belarus ve Moğolistan Liderlerinin yanında uluslararası kurum ve kuruluşların temsilcileri de katılmaktadır.

Çin Cumhurbaşkanı Şi Cin Ping’n daveti üzerine bu seneki Liderler zirvesine İran Cumhurbaşkanı Ruhani de katılmaktadır.

Şanghay İşbirliği Örgütü’nün (ŞİÖ) temeli 1995 yılında Sovyetler Birliği’nin dağılması sonrasında Rusya ile Çin arasında birbirlerine düşman olmadıklarını askeri güvence altına alan anlaşmalarla atılmaya başlandı.

1996 yılında, Çin, Rusya, Kırgızistan, Tacikistan ve Kazakistan üye ülkeler arasında güvenin arttırılması, sınır bölgelerinin silahsızlandırılması ve bölgesel işbirliğinin teşvik edilmesi amacıyla ‘Şanghay Beşlisi’ni oluşturdu.

2001 yılında Özbekistan çekimser tavrından vazgeçerek bu uluslararası oluşuma katılma kararı aldı. Örgüt resmen 15 Haziran 2001’de kuruldu. Örgütün merkezi Çin’deki Şanghay şehri seçildiği için adı da Şanghay İşbirliği Örgütü oldu.

2015 yılında Hindistan ve Pakistan’ın örgüte üyeliği kabul edildi ve bu konu 2017 liderler zirvesinde onaylandı.

Başa dön tuşu
Bugün 26 Eylül 2022 (16) içerik yüklenmiştir.