AsyaHaberlerİranOrtadoğu

İran ve Çin askeri alanda ilişkilerini geliştiriyor

Çin Deniz Kuvvetleri 150. Flio Grubu Komutanı Amiral Shen Hao, askeri alanda İran’la karşılıklı ilişkilerin arttırılması gerektiğini belirtti.

Çin Deniz Kuvvetleri 150. Flio Grubu Komutanı Amiral Shen Hao, İran ziyaretiyle ilgili yaptığı açıklamada, İran-Çin ilişkilerinin çok eskilere dayandığını belirterek, iki ülkenin Asya’da en eski uygarlığa sahip olduğunu ve İranlı mevkidaşı ile birçok konuda anlaştıklarını ifade etti.

Tahran ve Pekin arasındaki askeri ilişkilere işaret eden Amiral Shen Hao, “Çin Deniz Kuvvetleri 150. Filo Grubu, denizde güvenli ve uyumlu bir ortam oluşturmayla birlikte bölgesel ve küresel istikrarı koruma amacıyla İran’da bulunuyor” ifadesini kullandı.

Amiral Shen Hao, ileride İran’la karşılıklı ilişkilerin arttırılmasını temenni ederek, “Umarım İran Deniz Kuvvetleri, günden güne gelişme kaydederek her zamanki gibi dünya barışı ile güvenliği için yapıcı rolünü devam ettirir” açıklamasını yaptı.

Shen Hao sözlerinin bir bölümünde, dünyaya güvence sağlayabilmek nedeniyle iki taraflı işbirliğinin daha fazla geliştirilmesi gerektiğini vurguladı.

Bunlara ilave olarak Amiral Shen Hao, Çin ile İran Deniz Kuvvetleri’nin arasındaki karşılıklı ilişkilerin en yapıcı bir şekilde gelişitiğini aktardı.

Bugün sabah saatlerinde İran ve Çin Deniz Kuvvetleri’nin filoları arasında ortak deniz tatbikatı başlatıldı.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Kasım 2021 (30) içerik yüklenmiştir.