HaberlerİranOrtadoğu

İran ve Çin demiryolu için işbirliği yaptı

İran İslam Cumhuriyeti Demiryolu Genel Müdür Yardımcısı Mansur Arapyar Muhammedi, Pekin ve Tahran arasında raylı taşımacılığı alanında iş birliğinin gelişeceğini belirtti.

Beraberindeki demiryolu yetkilileriyle Çin’e giden Muhammedi, Pekin’den ayrılmadan önce yaptığı açıklamada “bu ziyarette Çin’deki lokomotif şirketlerinin teknolojisini yakından görmenin yanı sıra ikili iş birliği konusunda da şirket yetkilileriyle görüştük. Pekin, Şanghay ve Govang Cu Demiryollarını ziyareti sırasında şirket yetkilileri İran ile demiryolu iş birliği için hazır olduklarını belirttiler” dedi.

İki ülke demiryolu şirketi yetkililerinin müzakerelerine işaret eden Muhammedi “1.5 yıldan bu yana İran’da Çin’in lokomotif şirketinin yaptığı lokomotif örneği deneniyor ve son onaydan sonra Çinli şirket, lokomotif ve vagon yapımıyla uğraşan özel sektör şirketlerimizle iş birliği için bir araya gelecekler” dedi.

İran İslam Cumhuriyeti Ulaştırma Bakanlığı yetkilileriyle Çinli yetkililer arasında Tahran-İsfahan hızlı tren projesi konusunda da müzakerelerin yapıldığını vurgulayan Muhammedi, bu müzakerelerde bazı ilerlemelerin kayıt edildiğini ve konunun Ulaştırma Bakanlığı tarafından takip edileceğini belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 19 Ocak 2022 (31) içerik yüklenmiştir.