Haberler

İran ve Çin dışişleri bakanları bir araya geldi

İran İslam Cumhuriyeti dışişleri bakanı dün Şanghay İşbirliği Örgütü zirvesi öncesi Tacikistan’ın başkenti Duşanbe’de Çin dışişleri bakanı Wang Yi ile bir araya geldi.

İranpress’in bildirdiğine göre Hüseyin Emir Abdullahian bu görüşmede Asya’nın İran hükümeti dış politikasının ekseni olduğuna işaretle, İran İslam cumhuriyetinin Çin ile 25 yıllık işbirliği anlaşmasını, iki ülkenin yol planı olarak ilerletmede azimli olduğunu vurguladı.
Dışişleri bakanı ayrıca İran’ın Çin ile çok yönlü ilişkilerine değinerek, Pekin’ın İran’a destek tutumunu takdir ederek, Bercam nükleer anlaşama ve İran’ın nükleer işbirliğinin zayıflamasının başlıca suçlusu olduğunu ifade etti.
Emir Abdullahian Amerika’nın İran’ın nükleer çalışmalarına karşı yıkıcı tutumlarına işaretle, Beyaz Saray’ın İran halkına karşı tehdit dilini kullanmamasını öğrenmesi gerektiğini söyledi.
İran dışişleri bakanı Amerika’nın yıllar süren işgalin ardından Afganistan’dan rezil çekilmesinin washington’ın yapıcı olmayan tek yanlı siyasetlerinin örneklerinden olduğu ve istenmeyen sonuçlarının da komşu ülkelerini bile etkilediğini söyledi.
Çin dışişleri bakanı da iki ülkenin uluslararası konularda örneğin Çin’in İran’ın Şanghay İşbirliği Örgütü’ne daimi üyeliğine destek vermesinin altını çizdi.
Wang Yi iki ülkenin 25 yıllık işbirliği anlaşmasının önemli bir yol haritası olduğnu ve Pekin’in İran ile kapsamlı işbirliğini geliştirmek istediğin ifade etti./

Başa dön tuşu
Bugün 12 Ağustos 2022 (26) içerik yüklenmiştir.