AsyaHaberlerİranOrtadoğu

İran ve Çin dışişleri bakanları New York’ta bir araya geldi

İslami İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif ve Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, her iki ülkenin de Suriye krizinin çözümüne katkı vermeye hazır olduklarını söylediler.

Çin dışişleri bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Suriye toplantısın için New York’ta bulunan her iki dışişleri bakanı dün gece bir araya gelirlerken, Yi bu görüşmede ülkesinin Suriye krizinin çözümü için tüm kapasitesine kullanmaya hazır olduğunu söyledi.

Geçmiş iki toplantıda bazı ilerlemeler sağlandığını ifade eden Yi, ‘’Hala Suriye’de terörist ve muhalif gurupların bir birinden ayrılması hususunda çözülmesi gereken konular vardır. Suriye’de siyasi çözüm yolu bulunması uzun bir süreçti ve Pekin her zaman Suriye’de siyasi çözüm yolunu desteklemektedir’’ dedi.

İran dışişleri bakanı Zarif de, İran’ın Çin ile çeşitli konularda işbirliğine temasla, Suriye konusunda yapılan çalışmalara rağmen henüz de Suriye konusunda çeşitli ülkeler arasında ihtilafların olduğunu söyledi.

Bu arada el’Cezire televizyon kanalı, İran’ın bir süre önce Suriye’de Milli Uzlaşı Hükümeti’nin kurulmasını önerdiğini bildirdi.

İslami İran dışişleri bakanı Zarif, daha önce Suriye konusunda anlaşma sağlanması için her şeyden önce teröristler ile muhaliflerin ayrı tutulması gerektiğini ve teröristlerin muhalif olarak gösterilmemesi gerektiğini bildirmişti.

Başa dön tuşu
Bugün 08 Aralık 2022 (18) içerik yüklenmiştir.