AsyaHaberlerİranOrtadoğu

İran ve Çin ekonomi ilişkileri, ikili kapasite ve dolardan uzaklaşma

Amerika mali baskılar ve döviz ile yapılan ticareti kısıtlamakla bir yandan İran’ı zayıflattırmak ve inzivaya sürüklettirmek, diğer yandan da bilimsel ve ekonomi gelişmesini engellemeye çalışıyor. Fakat tüm bu hareketlerin bir mücadele yöntemi de vardı.

İran İslam cumhuriyeti cumhurbaşkanının Çin’in Qingdao kentine ziyareti ve ŞİÖ zirve toplantısına katılmasının hedeflerinden en önemlisi de bu konu ile ilgiliydi.
Çin’in Bercam nükleer anlaşmada Amerika’dan boşalan yetini doldurma isteği, cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin Çin ziyaretinden önce belli olmuştu. Amerika yaptırımları nedeni ile Fransız Total firmasının İran’da doğal gaz havzalarının geliştirme projesinden muhtemelen çekilmesini ilan etmesi ardından, Çin ulusal petrol firması hiç zaman kaybetmeden Total hissesinin önemli miktarını almaya hazır olduğunu ilan etti.
Şimdi bu istek ve taleplerin boyutları döviz transferine kadar ulaşmıştır. İki taraf arasında ulusal paraların ticari ilişkilerde kullanılması konusunda mutabık kalmışlardır. Rusya da benzer sebeplerden dolayı İran ve Türkiye ile ulusal para ile ticari ilişkilerini gerçekleştirme yollarını arıyor.
İslam inkılabı rehberi Ayetullah Seyid Ali Hamenei bundan bir yıl önce Rusya cumhurbaşkanı Vladimir Putin ile Tahran’daki görüşmede, Amerika’nın İran ve Rusya karşıtı yaptırımlara karşı işbirliğin yararlı olduğuna işaretle, ” Ülkeler arasında ilişkilerin zayıflaması için düşmanın propagandalarına dikkat etmeksizin, ikili veya çoklu ekonomi ilişkilerde ulusal parayı kullanarak doların kaldırılması ile Amerika yaptırımlarını etkisizleştirerek Amerika’yı inzivaya sürükleyebiliriz. “dedi.
Dünyada ikinci petrol tüketicisi olan Çin, petrol alış verişi için dolar yetine milli para birimi Yuan’ın kullanılmaya başlamıştır. Asya’nın en büyük rafinerisi olan Sinopek’in (Sinopec) ticari kolu Unipec son zamanlarda petrol ithalatı için Ortadoğu ile ticari anlaşma imzaladı.
İran ve Çin arasında 2017 yılı ticaret hacmi 37,2 milyar dolara ulaşarak 2016 yılına oranla en az %20 kadar arttı. İran ile ortak projeler için finans sağlayan ülkeler arasında Çin 10 milyar doları aşkın para ile ilk sıralarda yer alıyor.
Çin’in en büyük ekonomi projesi olan “bir kuşak bir yol”, en az 68 ülke, dünya nüfusunun %65’ini ve 2017 yılına kadar dünyanın gayrı safi yurt içi hasılanın %40’ını kapsıyor. Bu yüzden “bir kuşak bir yol” projesi tarihin en büyük altyapı ve yatırım projelerinden biri sayılıyor. Projenin ana hedefi ise eski İpek Yolunu ihya etmektir, zira eski dönemlerde en büyük ticaret hattı olarak Çin’i batı dünyasına birleştiriyordu. Tabi ki günümüz ipek yolu olan bir kuşak bir yolun 6’lı yollarından biri de İran’da geçiyor.
Çin dışişleri bakanlığı sözcüsü Hua Çunying geçen hafta Global Times’a vediği demeçte İran İslam cumhuriyeti cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin Çin ziyaretinin iki ülke ilişkilerini stratejik boyuta kadar güçlenmesine vesile olacağını belirtti.
Böylece İran ve Çin ulusal paralarını kullanarak ticari işbirliğinde yeni bir döneme girmiş oluyorlar.
PVM Oil’dan Stephan Bernok şöyle diyor: muteber dövizlerin kullanılması, üreticilere dolara daha az bağımlı olmaları için yardımcı olabilir, ayrıca Amerika’nın İran, Rusya ve Çin gibi ülkelerin ticari anlaşmalarına yönelik etkisini kısıtlayabilir.
Bu dayanışma ve teamül, banka destekleri ve ticari alt yapıların güçlendirilmesi ile uluslararası ticarette doların tekelci siyasetlerinden kaynaklanan dengesizlikleri azaltabilir./

Başa dön tuşu
Bugün 27 Eylül 2022 (18) içerik yüklenmiştir.