AsyaEkonomiHaberlerİranOrtadoğu

İran ve Çin ekonomik işbirliğini geliştirecek

İran İslam Cumhuriyeti Ekonomi ve Maliye Bakanı Seyyid Şemseddin Hüseyni, ekonomi ve ticari alanlarda Tahran ve Pekin arasındaki iş birliğinin gelişeceğini belirtti.

Uluslararası yatırımlar kurulu toplantısına katılmak için Çin’e giden Hüseyni toplantının hedefleriyle ilgili olarak yaptığı açıklamada “bu kurulda dünyanın 90 ülkesinden 11 devlet başkanı 50 bakan ve bin kadar da ekonomist katıldı” dedi.

İran’da yatırım fırsatlarının çok olduğunu vurgulayan Hüseyni “küresel kriz ve bazı yaptırımlara rağmen İran’daki yabancı yatırım süreci yavaşlamadığı gibi arttı.2009 yılında İran’da yabancı yatırımda yüzde 90 artış var” dedi.

Geçen yıl ülkede yapılan yabancı yatırım oranının üç milyar dolar olduğunu vurgulayan Hüseyni “İran, yatırım gelişmesi açısından dünyada altıncı sırada yer alıyor” dedi.

İran ve Çin arasındaki ekonomi iş birliğiyle ilgili olarak Hüseyni şunları söyledi: “iki ülke ilişkileri siyasi ve ekonomi açıdan sağlam ve stratejiktir ve her iki ülke birbiriyle çalışma fırsatını çok iyi biliyor ve uluslar arası krizleri yönetmeliler. İran ve Çin, ekonomi iş birliği için birçok fırsata sahip. Çinliler başka ülkelerde yatırım yapma çabasındalar. İran, çok düşük ekonomi risk taşıyan bir ülkedir ve Çin için güvenilir ekonomi ortağı sayılıyor.”

Başa dön tuşu
Bugün 30 Mart 2023 (1) içerik yüklenmiştir.