HaberlerDünyaİranOrtadoğu

İran ve Çin ilişkileri geliştirmek için çelik iradeye sahip

İran-Çin Dostluk Derneği Başkanı Alaaddin Brucerdi, ”İran İslam Cumhuriyeti ve Çin, ilişkileri geliştirmek için güçlü bir iradeye sahip.” dedi.

Brucerdi, Çin’in Tahran Büyükelçiliği’nde bulunduğu sırada, Çin’in eski Devlet Başkanı “Jiang Zemin”i anma defterini imzalarken, İran-Çin Dostluk Derneği’nin Çin halkına ve hükümetine taziyelerini bu ülkenin Tahran’daki büyükelçisi Chang Hua’ya iletti. 

Çin Komünist Partisi’nin eski başkanı ve eski genel sekreteri “Jiang Zemin”, geçen Çarşamba günü hastalık nedeniyle 96 yaşında öldü.

İran-Çin Dostluk Derneği başkanı, eski Çin Devlet Başkanı Jiang Zemin’in ölümüyle ilgili derin üzüntüsünü dile getirirken, onun 2002’de İran’a yaptığı ziyareti İran’da parlak bir sayfa olarak nitelendirdi ve ”iki ülke arasındaki dostane ilişkilerin tarihi, iki ülke liderleri ilişkileri geliştirmek için her zaman güçlü bir iradeye sahip olmuştur.” dedi.

Brucerdi, bu ülkenin Tahran’daki büyükelçiliğinde eski Çin cumhurbaşkanını anmak için açılan deftere ayrıca şunları yazdı: Çelik irade ve yorulmak bilmeyen çabalarla iki ülke arasındaki ilişkilerin güçlenmesi ve geliştirilmesi yolunda hep birlikte daha büyük adımlar atabileceğimiz umulmaktadır.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Mart 2023 (28) içerik yüklenmiştir.