AsyaEkonomiHaberlerİranOrtadoğu

İran ve Çin petrol ve doğalgaz işbirliğini geliştirecek

İran İslam Cumhuriyeti Petrol Bakanı Seyyid Mesud Mir Kazımi ile Çin Başbakan yardımcısı arasındaki görüşmede, iki ülke arasında petrol ve doğal gaz alanında özellikle enerji teknolojileri ve çıkarma faaliyetleri konusunda iş birliğin geliştirilmesi üzerinde duruldu.

Pekin’de yapılan görüşmede taraflar, ticari, ekonomi ve kültürel ilişkilerin gelişmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirirken petrol ve doğal gaz alanında da ikili iş birliğini geliştirmeye hazır olduklarını belirttiler.

Mir Kazımi “İran enerji ve hidrokarbon stratejik kaynaklarına sahip olması ve dünyanın ikinci doğal gaz kaynaklarına sahip ülke olması dikkat alındığında bölge enerjisini ve özellikle Çin Halk Cumhuriyetinin enerji güvenliğini sağlamaya hazır. Bu da iki ülke arasında kalıcı ilişkilere neden olacak. Küresel kriz Batı bloğunun ve özellikle ABD tarafından desteksiz finans belgeler sunulmasından kaynaklı. Ancak İran ekonomi tahminleri nedeniyle bu krizlerden en az zararı gördü” dedi.

Görüşmede Çin Başbakan yardımcısı da yapılan müzakereleri sıcak karşılayarak “dünyadaki mali krizler, gelişmekte olan ülkelerin sorunlarından ve finans sistemlerini kontrol eksikliğinden kaynaklanıyor şu anda dünya ekonomisi canlanıyorsa da kalıcılığına güven olmaz. İran ve Çin arasındaki iş birliği, ikili ilişkilerin gelişmesine yol açacağı gibi bölgesel ve uluslar arası barış ve istikrarın faktörü de olacak” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Ocak 2022 (28) içerik yüklenmiştir.