İslami Davet

İran ve Çin’in ilişki ve işbirliği düzeyleri kapsamlı olarak artırılmalıdır

13 Eylül 2012 11:22

İran Cumhurbaşkanı, İran’la Çin’in çeşitli alanlardaki işbirliği kapasitelerine değinerek “İki ülkenin ilişki ve işbirliği düzeylerini kapsamlı olarak arttırmaları lazım” dedi.

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad dün akşamüstü Çin Halk Temsilcileri Ulusal Kongresi Daimi Komitesi Başkanı Wu Bangguo’yu kabulünde yaptığı konuşmada, İran’la Çin arasındaki ilişkilerin dostane ve derin bir geçmişe sahip olduğu ve her iki ülkenin tek bir kültür sahasında yer aldıklarına değinerek “İran’la Çin arasındaki ilişkilerde olumsuz hiçbir nokta yok” diye vurguladı.

Ahmedinejad ayrıca, İran’ın Çin’le ilişkilerini geliştirmeyi bilinçli olarak seçtiği ve aynı inanç ve eğilimin Çinli yetkililerde müşahede edildiğinin altını çizerek “İki ülke aralarındaki ilişki düzeyini arttırmaları yolunda çok geniş kapasitelere sahipler. Buna göre, İran’la Çin arasındaki ilişki ve işbirliği düzeylerinin mümkün olduğu oranda kapsamlı bir şekilde arttırılması gerektiğine inanıyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Ahmedinejad daha sonra, İran’la Çin’in günümüzde tek bir cephede yer alıp, bu iki ülkenin ilerlemelerini istemeyen ve bu yolda çeşitli bahanelerle engeller oluşturan ortak bir düşmana karşı durduklarını ifade ederek “Kendileri atom bombası yapıp, kullanan ve bugün de halkları onlarla tehdit eden, insan haklarını çiğneyen ülkeler atom bombası yapıldığı ve insan haklarının çiğnendiği gibi bahanelerle İran’la Çin gibi bağımsız ülkelere baskı yapmaktalar. Bunlara fırsat verilirse bizim en ufak işlerimize karışırlar” ifadesini kullandı.

Çin Halk Temsilcileri Ulusal Kongresi Daimi Komitesi Başkanı Wu Bangguo da yaptığı konuşmada, iki ülke arasındaki tarihi ve dostane ilişkilere değinerek “Çin’la İran arasındaki ilişkilerin her alanda geliştirilmesi kuşkusuz her iki ülke halklarının lehine bir durumdur ve aynı zamanda bölgede barış ve istikrarın sağlanmasına yardımcı olacaktır” diye vurguladı.

İran ve Çin’in ilişki ve işbirliği düzeyleri kapsamlı olarak artırılmalıdır Konusuna Ait Etiketler

Yukarı Çık