HaberlerİranOrtadoğu

İran ve El Kaide arasında her türlü ilişkiler iddiası reddedildi

İran’ın İngiltere büyükelçisi Hamid Beidi Nejad, Hillary Clinton adlı filmde İran’ın el’Kaide ile irtibatının olduğuna dair CIA’nın iddiasını yalanladı.

İran büyükelçisi, sözkonusu iddiaya gösterdiği tepkide, Amerikan dışişleri eski bakanı Hillary Clinton’un çok açık ve net bir şekilde ‘El’Kaide’yi biz oluşturduk, onların gelişmiş silahlarına destek verdik ve Afganistan ile Pakistan’da büyük karışıklıklar oluşturduk” yönündeki itirafını hatırlattı.

İran dışişleri bakanı Muhammed Cevad Zarif de, İran’ın el’Kaide ile irtibatının olduğuna dair iddiaya sert tepki gösterirken, ”petrol dolarlarının seviyesiz etkileri ile CIA ile demokrasiyi savunma kurumunun yalan haber ve iddialarının 11 eylül 2001’deki olaylarda Amerikanın müttefiklerinin rolünün olduğu gerçeğini örtbas edemeyeceğini’ söyledi.

CIA, İran’ı el’Kaide ile irtibatının olduğunu iddia ederken 11 eylül 2001 terör saldırısında 15 ila 19 kişinin Suudi uyruklu ve el’Kaide üyesi olduğu biliniyor.

Arabistan, Amerika’nın İran aleyhindeki iddialar ve haberlerin yayınlanmasında önemli rol oynarken, Arabistan’ın milyarlarca dolarlık Amerika’dan silah satın almasının da bunda önemli rolünün olduğu bildiriliyor.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Haziran 2022 (2) içerik yüklenmiştir.